© 2009 Bramstedt

Vad är det för fel på Barometern?

Satt hemma igår morse, åt frukost och läste Barometern. Hittade en sida som irriterade mig rätt rejält. Länkar internetversionen till mina egna läsare så ni får ta del av det. Detta var dock skrivet på en o samma sida.

http://www.barometern.se/nyheter/kalmar/fartdarar-retar-upp-kalmarbor%281507032%29.gm#comments

http://www.barometern.se/nyheter/kalmar/svart-att-ta-buskorarna-pa-bar-garning%281507038%29.gm

Har väldigt svårt att förstå VARFÖR man blandar ihop ”Streetracers” med de som buskör på vägen runt Norrliden i Kalmar. Borde man inte blanda ihop trafikolyckor med streetracers också? Ja menar de kör ju också bil på ett dåligt sätt? VAKNA FÖR FAN BARRAN!

Barometern har pratat med en man med bra insyn i de illegala race som anordnas i Kalmar. Han menar att racen sker på flygrakan efter Läckeby, samt i Nybro. Vanligt är också med burn out på exempelvis OBS-parkeringen, där man bränner gummit på däcken. Vid ett tillfälle åkte mannen, som vill vara anonym, med i en karavan på 30-50 bilar på vägen mot Nybro.
- Hastigheten på bilarna var över 200 kilometer i timmen, och då handlade det bara om att förflytta sig till nästa race. Polisen skulle sätta en radar på Nybrovägen, då kan man dra 30-40 körkort.

- okey,  ingen seriös förare hänger på ”obs-parkeringen”, det är bara de som inte vågar köra som är där och fjollar sig.  18-åriga killar i sina volvos, en kör, resten dricker öl och terroriserar omgivningen.

Det som irriterade mig mest var det att Barometern, på samma sida, skriver om vårt BLACKRACE, så allmänheten vinklas till att tycka att det vi arrangerar och sliter hårt med, är samma sak som ”Förra helgen slog fartdårar till i Lindsdal. Häckar och en brevlåda kördes ned i av bilar i hög hastighet”..Detta skedde på förlösavägen, jag kör på den vägen minst 2ggr/dag, och kan lova att det ALDRIG skulle förekomma streetrace där, varför? jo den är för smal, och det är fartgupp där. Tänk till nu!

Kan säga att jag skulle inte ens köra emot något med min vinterbil, för det repar lacken. Skulle tro att detta rör sig om rattfylla om jag ska vara ärlig.

De som är seriösa med sina bilar i den här staden, har alla lagt mellan 100 000:- och 1 000 000:- på sina bilar för att få de till att gå bra och se ut som de vill, och jag kan gå i god för nästan alla dessa och säga att ingen av dom skulle göra så som barometern skriver.

Polisen säger att tar vi en så larmas de andra via sms

Jag vill ge alla bilintresserade en stor eloge här! igår kväll när det var blackrace, mottog jag över 10sms på 2h med vart polisen stod och kontrollerade bilarna, samt att flertalet av förarna talade om samma saker för mig som styrelsemedlem i ECCC. Så fort jag fick vetskap om vart poliserna stod, kunde jag meddela övriga om detta och varnade de andra förarna om det så alla tog andra vägar. Det är så det fungerar i den här lilla världen vi lever i.

Om ni orkade läsa detta milslånga inlägg vill jag tacka för er tid, och till Barometerns redaktion (ja, jag ser att ni läser det) SKÄRP TILL ER FÖR FAN! skaffa fakta innan ni publicerar ert skit. Vill ni veta hur allt om streetrace/blackrace går till i den här staden, kan ni kontakta mig så hjälper jag er med det ni behöver för att göra ett bra gatbilsreportage.

6 Comments

  1. Sheriffen
    Posted 07 september 2009 at 16:47 | #

    - okey, ingen seriös förare hänger på ”obs-parkeringen”, det är bara de som inte vågar köra som är där och fjollar sig. Du själv då? Du har ju aldrig kört på några race! Att du inte åker tillbaka till obs-parkeringen då. Har man lagt under 100 000 på sin bil så är man inte seriös då? Du är själv inte mycket bättre än barran. Tänk själv lite.

  2. Posted 07 september 2009 at 18:33 | #

    Syftar du på Blackracen så nej, det har jag inte, jag arrangerar och har inte tid med att köra på dessa, lite trist men så är det. Nej tack håller mig borta från att hänga på coop fre/lör, ser inte varför detta skulle gynna mig när jag kan jobba och tjäna pengar istället. Klart man kan vara seriös, men jag syftar på de jag umgås med och åker på banträffar, endast honda-gänget som är ett undandag.

  3. E.
    Posted 09 september 2009 at 16:27 | #

    Go back to Texas Sheriffen och kom tillbaka när du faktiskt läst Bramstedts inlägg och fattat vad den egentligen handlar om!

  4. Hallon
    Posted 15 september 2009 at 21:26 | #

    Ja, det där med Förlösavägen gjorde mig lite förbannad också…

  5. Blåbär
    Posted 13 november 2009 at 5:30 | #

    Jag blev lite glad när jag läste det där om förlösa :)

  6. Blåbär
    Posted 13 november 2009 at 5:32 | #

    Jag såg också att du inte har ändrat till vintertid Lukas! Något du borde bättra dej på i fortsättningen annars en toppenblogg ;)

    xoxo (K)

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>